Na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości na wynajem w lokalizacjach turystycznych. cz. I. Lokalizacja

Przy wyborze jakiejkolwiek nieruchomości inwestycyjnej musimy jasno sprecyzować jaki jest nasz cel inwestycyjny. Zadać sobie pytanie czy nieruchomość traktujemy jako lokatę kapitału i czy oczekujemy wzrostu wartości w czasie. Czy też interesuje nas tylko i wyłącznie pasywny dochód z najmu. A może najistotniejszą kwestią dla nas jest fakt posiadania nieruchomości w prestiżowej lokalizacji i chcemy korzystać z niej we własnym zakresie – traktować jako tzw. drugi dom.

Niezwykle ważne jest poznanie własnej motywacji zakupowej, co ułatwi decyzję i pozwoli mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy. Pamiętajmy, że zakup apartamentu to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, nie jest to zakup bułki w sklepie, która może się okazać nieświeża. To poważna decyzja i poważne pieniądze, więc co wydaje się oczywiste nie zawsze jednak tak bywa, zaleca się podejmowanie właściwej decyzji. Tylko jaka jest właściwa? Co jest najistotniejsze i czym się kierować w jej podejmowaniu. Inwestycja musi spełniać fundamentalne założenia.

Niezależnie czy nabywamy nieruchomość, którą chcemy przeznaczyć na wynajem czy też do własnego korzystania podstawową kwestią jest wybór lokalizacji. Każdy znawca tematu będzie tą kwestię podnosił, nie jest to więc nic odkrywczego. Jeżeli chcemy zarabiać na wynajmie wybrane miejsce musi posiadać określony potencjał, musimy przy tym sugerować się określoną podażą najmu na lokalnym rynku (w ramach lokalizacji). Kupując mieszkanie w Zakopanym, czy w Sopocie mamy zamysł – wynajmie się, pytanie za ile ? Rynek najmu krótkoterminowego świetnie tam funkcjonuje, pytanie czy tego tortu starczy dla nas, czy dostaniemy tylko okruchy z pańskiego stołu. Jakie warunki trzeba spełnić by nasz zakup nie okazał się wtopą jakie wartości musi generować apartament dla potencjalnego wynajmującego by chciał z niego powtarzalnie korzystać i wracać do niego. Wracając do meritum, należy rozpatrywać inwestycję pod kątem tego czy ma fundamenty określające biznes funkcjonowania w danej lokalizacji. Odrzucić w tego typu rozważaniach umowę najmu czy też dzierżawy, należy widzieć temat trochę szerzej nie widzieć tylko potencjalnego przyobiecanego czynszu z najmu, ale zastanowić się czy generowanie tego przychodu minus koszt funkcjonowania pozwoli na bezproblemowy dochód z najmu dla Nas jako właścicieli lokalu.

„Nie czekaj żeby kupić nieruchomość lecz kup nieruchomość i czekaj.”

T. Harv Ecker

W przypadku gdy chcemy inwestować w dłuższym horyzoncie czasowym i liczyć na wzrost wartości w czasie należy poszukiwać lokalizacji z potencjałem wzrostu, relatywnie niższa cena metra kwadratowego przy zakupie, byłaby idealna. Miejscowości niedoszacowane, których popularność cyklicznie wzrasta, nowe trendy w turystyce, brak właściwej bazy noclegowej, planowana rozbudowa infrastruktury, skuteczna działalność lokalnego samorządu w kwestii promocji okolicy, czy też inwestorów prywatnych. To tylko niektóre okoliczności, które mogą zbudować solidną podstawę do zainwestowania w danej lokalizacji.

Wybór lokalizacji w przypadku gdy chcemy sami korzystać z własności, cieszyć się z faktu posiadania i spędzania czasu we własnym nadmorskim, czy górskim kurorcie, czy też w zupełnie innym magicznym miejscu na świecie, jest sprawą najprostszą – po prostu musi się nam tam podobać. Motywacje bywają najróżniejsze, czasem decyduje prestiż, sentyment do miejsca, innym razem szuka się ciszy i spokoju, czy też wyjątkowego klimatu i fascynującego widoku.

 

Z poważaniem,

Sylwester Kucy Aparthotele.Com
tel: 534270232
[email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *